آخرین وضعیت متوسط نسبت قیمت به درآمد (P/E) بورس تهران نشان می‌دهد که این نسبت مهم از ابتدای سال تاکنون 21 درصد کاهش یافته و به محدوده 5.6 مرتبه رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایسنا، بررسی وضعیت نسبت قیمت به درآمد (P/E) بورس تهران نشان می‌دهد که مهم‌ترین متغیر بورسی که تاثیر بسزایی در تصمیم گیری سرمایه‌گذاران دارد از ابتدای سال تاکنون با کاهش 21 درصدی مواجه شده و به 5.6 مرتبه رسیده است.

به این ترتیب متوسط P/E بورس که در ابتدای سال 7.1 مرتبه بود با کاهش قیمت سهام شرکتها افت معناداری را تجربه کرد و در 31 مرداد ماه به محدوده 5.6 مرتبه رسید؛ این نسبت مهم در 31 مرداد سال گذشته 6.1 درصد بوده و با افت قیمت‌ها با سمت متعادل شدن حرکت کرده است.

بررسی متوسط نسبت قیمت به درآمد (P/E) صنایع بورسی نشان می‌دهد که از ابتدای سال تاکنون نسبت قیمت به درآمد صنایع بورسی با کاهش چشم‌گیری مواجه شده است به طوری که 21 صنعت بورسی کاهش 58 تا 11 مرتبه ای P/E را از ابتدای سال تاکنون تجربه کرده‌اند.

بر این اساس P/E صنعت حمل و نقل 58 مرتبه، محصولات غذایی 51 مرتبه، انتشار و چاپ 38 مرتبه، استخراج نفت گاز 32 مرتبه، شرکتهای چند رشته ای صنعتی 35 مرتبه، محصولات کاغذی 30 مرتبه،استخراج ذغال سنگ 27 مرتبه ،استخراج کانه های فلزی ،بانکها و موسسات اعتباری و سیمان و محصولات شیمیایی 22 مرتبه، لاستیک و پلاستیک و محصولات دارویی 21 مرتبه،فرآورده های نفتی 20 مرتبه،انبوه سازی و محصولات چوبی 19 مرتبه، ماشین آلات دستگاه های برقی 17 مرتبه،کاشی و سرامیک 16 مرتبه،خدمات فنی و مهندسی 15 مرتبه، بیمه و صندوق بازنشستگی 14 مرتبه و خودرو و ساخت قطعات 11 مرتبه افت کرده است.

در این میان P/E صنعت ساخت رادیو و تلویزون بیشترین افزایش را داشته و با رشد 1.47 مرتبه‌ای نسبت به ابتدای سال در صدر جدول قرار گرفته است، علاوه بر این P/E صنعت منسوجات با 174 مرتبه، دباغی با 19 مرتبه و سایر واسطه گری‌های مالی با افزایش 5 مرتبه ای مواجه شده است.

این در حالی است که از بین صنایع حاضر در بورس 15 صنعت متوسط قیمت به درآمدی کمتر از شش مرتبه، 11 صنعت بین 6 تا 10 مرتبه و 9 صنعت P/E بیش از 10 مرتبه در اختیار دارند.به این ترتیب صنعت ساخت رادیو و تلویزیون با در اختیار داشتن P/E هفتاد مرتبه و شرکتهای چند رشته ای صنعتی با P/E سه و شش مرتبه بیشترین و کمترین میزان P/E را در بورس تهران در اختیار دارند.

1393-06-08 09:55:44

گزارش روز

در حالی که بازار سرمایه تخصصی ترین بازار سرمایه گذاری در کشور است اما همیشه گرفتار این رفتار پوپولیستی بوده است که مدیران آن می خواهند در هر شرایطی شاخص کل را سبز نشان دهند تا بگویند "همه چی آرومه..."

عضویت در خبرنامه