گزارش روزانه تاوتالار از بازار سهام

در بازار سهام امروز چهارشنبه 22 دی ماه شاهد بازاری تقریبا متعادل بودیم، بطوریکه شاخص کل با 12 واحد افزایش به رقم 78622 واحد رسید. در بازار فرابورس نیز شاخص آیفکس با 3.6 واحد افزایش به 830 واحد رسید.
از گروه های مورد توجه بازار روز چهارشنبه می توان از گروه های رایانه، حمل و نقل، کانه های غیرفلزی، و فلزی و معدنی نام برد.
در گروه رایانه علاوه بر اینکه بیشتر نمادها مثبت معامله شدند، نماد های مرقام و مداران صف خرید را تجربه کردند.
گروه حمل و نقل دیگر گروه مورد توجه امروز بود که نماد های حتوکا، حفارس و حتاید قیمتهای حداکثری امروز را بخود دیدند، در این گروه بالاخره نماد معاملاتی حتوکاح (حق تقدم توکافولاد) نیز معامله شد.

همچنین در گروه کانه های غیرفلزی نمادهای کسرا و شلیا صف خرید و در مقابل کاذر صف فروش داشته اند.

در گروه مهم و مورداقبال این روزهای بازار، گروه فلزات اساسی که تغییرا قیمتی آنها شدیدا با قیمت های جهانی وابستگی دارندبیشترین حجم معاملات مربوط به نمادهای فولاد، فملی بود. همچنین نمادهای فاسمین، فسرب، و کیمیا صف خریدرا تجربه کردند.
در گروه کانه های فلزی نیز نماد ومعادن بیشترین حجم معاملات را بخود اختصاص داد و نمادهای کنور، کاما و کروی
از این گروه، از نمادهای دارای صف خرید در بازار امروز بودند.

همچنین گروه تعیین کننده خودرو در بازار امروز در مهم ترین نماد خود یعنی ایران خودرو دارای تغییر جهت قیمتی بود، بطوریکه امروز و در ابتدای معاملات در درصد های منفی معامله شد ولی خیلی زود مورد تقاضا قرار گرفت و تا 2 درصد مثبت را تجربه کرده است. در این گروه بیشتر نمادها در قیمت های منفی معامله شدند. خمحرکه و خنصیر نیز از نمادهای مورد تقاضای گروه خودرو در بازار امروز بودند.

اما در بین گروه های قرمز پوش بازار امروز، بیشتر عرضه ها را در گروه فرآورده های نفتی و پالایشی شاهد بودیم که بیشتر سهام های  این گروه حداقل قیمت های امروز را به خود دیدند، بطوریکه شپنا و شاوان با صف فروش بکار خود پایان دادند. نوسانات منفی قیمت نفت و گزارشات ضعیف نمادهای شپنا و شبریز در ایجاد جو بدبینی به این گروه موثر بوده است.

در گروه سیمان و انبوه سازی نیز امروز در بیشتر نمادها کاهش قیمت را تجربه کردند. ثاباد، ثنوسا،وساخت، ثفارس و ثاژن از نمادهای پرعرضه گروه ساختمانی بودند.
در بازار امروز بازار سهام شاهد بازگشایی نماد معاملاتی غالبر از گروه مواد عذایی بودیم که با 8 درصد کاهش قیمت به صف فروش رسید اما شاهد جمع آوری این صف بودیم، بطوریکه در نهایت با قیمت پایانی منفی 11.4درصد بکارخود پایان داد.

اتفاق مهم بازار امروز عرضه اولیه شرکت ریل سیر کوثر در نماد "حسیر" و با روش بوک بیلدینگ بود که شاهد کشف قیمت 209 تومنی این سهم بودیم.(جزئیات کامل این عرضه در بخش خبرهای ویژه تاوتالار آمده است).

خلاصه بازار:

  • حجم معاملات: 783377میلیون سهم
  • ارزش معاملات بورس:119 میلیارد تومان
  • ارزش معاملات فرابورس: 108 میلیارد تومان
  •  بیشترین حجم معاملات: خپارسح، خساپا، وساپا، غشهداب
  • بیشترین تاثیر منفی در شاخص کل: شپنا، شتران، شبندر
  •  بیشترین تاثیر مثبت در شاخص کل: کگل، ومعادن، فملی، اخابر
  • نمادهای دارای صف خرید: غدیس، اپرداز، غسالم، کبافق، غشهداب، غاذر،  ثعمرا، وآذر، ولیز، سبجنو، سغرب، شکلر، شلعاب، شتوکا، دکوثر،تکشا، لبوتان، لابسا، کماسه
  • نمادهای دارای صف فروش: کاذر، سیلام، ددام، خفناورح، لخزر
1395/10/22-16:24
تاوتالار

گزارش روز

در حالی که بازار سرمایه تخصصی ترین بازار سرمایه گذاری در کشور است اما همیشه گرفتار این رفتار پوپولیستی بوده است که مدیران آن می خواهند در هر شرایطی شاخص کل را سبز نشان دهند تا بگویند "همه چی آرومه..."

عضویت در خبرنامه