به گزارش تاوتالار به نقل از روزنامه صمت، بازار سرمایه در این هفته شاهد مراودات و تبادل نظر جمعی از فعالان بازارسرمایه و سهامداران با روسای سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت بورس تهران بود. تجمعی که ماحصل آن وعده شاپور محمدی مبنی بر جذب نقدینگی بالا در اخزا (اسناد خزانه اسلامی)، معاملات بلوکی، عرضه‌های اولیه، کاهش حجم نقدینگی و رسیدگی به وضعیت توقف نماد بانک‌ها بود و حسن قالیباف‌اصل هم خبر از ممنوعیت بلوک‌زنی در بازار اول و الزام صندوق‌ها به خرید سهام را داد. به گفته فعالان بازار سرمایه همانطور که رییس سازمان بورس قول داده بود در بازار خبری از بلوک‌ها نبود و حجم معاملات خرد بازار پایین بود. اما بازار همچنان به روند نزولی خود ادامه داده و دوشنبه گذشته شاخص بازار هم با رسیدن به کانال ۷۸هزار واحدی به کار خود پایان داد.


بازار پویا و شاداب نیست
بازارهای طلا و ارز هم، تلاطم هفته گذشته را نداشتند و همین عامل باعث شد معاملات در بازار بورس نسبت به هفته‌های اخیر کمی آرام‌تر و کم‌حجم‌تر باشد. مدیر معاملات کارگزاری بانک مسکن ضمن بیان این مطلب درباره اختصاص سهم بیشتری از معاملات بازار سرمایه به خرید اوراق بدهی به صمت گفت: طبیعی است هر بازاری که بتواند بازدهی بیشتری داشته باشد سرمایه‌ها را به‌سمت خود کشانده و جذا‌ب‌تر باشد. این اتفاق ممکن است در هر بازار موازی دیگری مثل دلار، طلا یا مسکن هم رخ دهد. به گفته حامد ستاک اینکه انتظار نداشته باشیم این جابه‌‌جایی سرمایه انجام شود، انتظار بجایی نیست اما در اقتصادی که دچار رکود است و در این شرایط باید مازاد منابع داشته باشیم، قیمت پول که به نوعی همان نرخ بازدهی اوراق بدهی است رو به بالا است. این ‌که بازار در رکود به‌سر می‌برد و نرخ بهره بالا است، علامت مناسب و قابل قبولی برای اقتصاد ما نیست. وی افزود: رفتن سرمایه به سمت بازار پربازده و کم‌ریسک، اتفاقی مثبت و منطقی است اما ادامه این روند در بلند‌مدت نه‌تنها برای بازارهای موازی،بلکه برای اوراق بدهی هم مناسب نخواهد بود. قرض‌گیرنده باید محلی برای سرمایه‌گذاری داشته باشد تا بتواند بدهی را بازپرداخت کند. هیچ حوزه‌ای را در اقتصاد نمی‌توانیم پیدا کنیم که ۲۵درصد بازدهی بدون خطر داشته باشد.

این کارشناس بازارسرمایه در توصیف وضعیت بازار کنونی نسبت به ۳سال گذشته گفت: برخلاف ۳سال گذشته که بازار هیجانی بود، واکنش بازار نسبت به اخبار خوب و بد، خیلی تاثیرگذار نیست و بازار روند خودش را طی می‌کند. ستاک گفت‌وگوی ریاست سازمان بورس با سرمایه‌گذاران و فعالان بازارسرمایه را از اتفاقات تاثیرگذار در بازار این هفته برشمرد و افزود: این اتفاق مثبت، باعث ایجاد فضای همدلی بین اهالی و رؤسای بازار سرمایه شده است.


جذاب‌ترین‌ها تا پایان سال
علی‌اصغر حیدری، کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با صمت مهم ترین نگرانی سهامداران در شرایط فعلی را بسته بودن طولانی‌مدت نمادها، به‌ویژه نمادهای بانکی و برخی از نمادهای مهم و بزرگ و ایجاد دستکاری در شاخص را دو ترس یا دلیل نگرانی سهامداران برشمرد و افزود: بهتر است مدیریت بازار اجازه دهد بازار روند عادی خود را طی کند تا بازار به تعادل برسد. حیدری با اشاره به وضعیت نماد بانک‌ها گفت: به جز بانک ملت که تعدیل منفی ۷۵درصدی خود را اعلام کرده است و گزارش‌های مالی خود را به بورس ارائه کرده است، درباره سایر نمادهای بانکی که احتمالا آنها نیز با تعدیل منفی سنگین مواجه خواهند بود، هنوز گزارشی از آنها به چشم نمی‌خورد و خبری از بازگشایی آنها نیست. به گفته وی بازگشایی نماد بانک‌ها به‌دلیل تعدیل منفی در سود، به یکباره برروی شاخص تاثیر منفی خواهد گذاشت، اما باید اجازه داد این اتفاق بیفتد و نباید با  افزایش مصنوعی قیمت دیگر نمادهای بزرگ جلوی افت شاخص را گرفت، چرا‌ که حداقل این ریسک بزرگ هر چه زودتر برداشته می شود.

حیدری وضعیت بازار از ابتدای هفته جاری را فرسایشی عنوان و تصریح کرد: روز دوشنبه شرکت‌های انبوه‌سازی که در یک ماه اخیر افت زیادی را تجربه کردند، دوباره در وضعیت مطلوبتری قرار گرفته و افزایش نسبی  را تجربه کردند. اما بطور کلی در روز دوشنبه بیشتر نمادهای بازار با کاهش قیمت مواجه بودند. وی تاثیر نوسانات منفی قیمت نفت در روند معاملات گروه پالایشی و از سوی دیگر اعلام گزارش‌های منفی گروه خودرویی را از عوامل تاثیرگذار در کاهش شاخص در روز دوشنبه عنوان کرد.

وی همچنین وضعیت گروه‌های معدنی و فلزی را با توجه به افزایش قیمت‌های جهانی مثبت ارزیابی کرد که تا حدی جلوی افت بیشتر شاخص را گرفته بود. این کارشناس بازارسرمایه تعدیل مثبت در گزارش‌های نه ماهه و سالانه گروه‌های فلزی و معدنی را قطعی اعلام کرد و افزود: انتظار می‌رود در روزهای آینده گروه‌های معدنی و فلزی رشد بیشتری را تجربه کنند.  وی پیش‌بینی کرد تا پایان سال، بی‌شک شرکت‌های معدنی و فلزی مورد توجه‌ترین گروه‌های بازار خواهند بود.

1395/10/22-13:36
تاوتالار

گزارش روز

در حالی که بازار سرمایه تخصصی ترین بازار سرمایه گذاری در کشور است اما همیشه گرفتار این رفتار پوپولیستی بوده است که مدیران آن می خواهند در هر شرایطی شاخص کل را سبز نشان دهند تا بگویند "همه چی آرومه..."

عضویت در خبرنامه