به گزارش تاوتالار، بنابر اطلاعیه منتشر شده در سایت فرابورس ایران، روز یکشنبه برای اولین بار در بازار سرمایه ایران روش عرضه اولیه بوک بیلدینگ (book building) اجرایی خواهد شد. بنابراین گزارش این عرضه اولیه برای 10 درصد از سهام شرکت پاکدیس با نماد معاملاتی "غدیس" اجرا خواهد شد. در این روش سهامداران حقیقی و معامله گران آنلاین نیز قادر به ثبت سفارش خواهند بود. در اطلاعیه این عرضه حداکثر سهمیه هر فرد حقیقی و حقوقی 2000 سهم و دامنه قیمتی جهت ثبت سفارش 2200 تا 2310 ریال اعلام شده است. همچنین زمان ثبت سفارش خرید توسط معامله گران متعاقبا توسط ناظر بازار اعلام خواهد شد.

روش عرضه اولیه بوک بیلدینگ  (book building) چگونه است؟

در روش عرضه اولیه بوک بیلدینگ که در بیشتر بازارهای سهام دنیا از این روش جهت عرضه اولیه استفاده می شود، کارگزاری هیچ نقشی در تعداد سفارش نخواهد داشت و اشخاص حقیقی خریدار نیز به مانند کارگزاری ها توانایی سفارش خرید و فروش را در زمان گشایش دارا می باشد. در این روش فرآیند کشف قیمت در کار نیست و در زمانی که تاریخ عرضه اولیه اعلام شده است، حداقل قیمت سهم توسط سهامدار عمده اعلام خواهد شد و شخص حقیقی برای خرید سهم مجاز به گذاشتن سفارش در بازه ۰ تا ۱۰ درصدی قیمت تعیین شده توسط سهامدار عمده می باشد. یعنی در این شیوه خرید کاملا براساس تحلیل و ارزش شرکت انجام می شود.
همچنین در این روش زمان سفارش گیری حداقل ۲ ساعت و حداکثر تا یک روز کامل کاری بورس(ساعت ۹ الی ۱۲:۳۰) می تواند باشد، که بسته به شرایط توسط ناظر و سهامدار عمده تعیین و بنا به تشخیص ناظر بازار قابل تمدید خواهد بود. در بازه زمانی تعیین شده قابلیت حذف و ویرایش سفارش وجود خواهد داشت اما پس از اتمام ساعت تعیین شده هیچ نوع اقدامی نمی توان انجام داد.
از شرایط دیگر این نوع عرضه اولیه تعداد سهام قابل تخصیص برای هر شخص است که در شیوه بوک بیلدینگ در سهام شرکت های کوچک تعداد خرید برای اشخاص حقیقی و حقوقی کاملا برابر است .اما در سهام شرکتهای بزرگ برای اینکه تعداد سهام اضافه نیاید و عرضه به طور کامل انجام شود، برای اشخاص حقوقی میزان سهام بیشتری نسبت به اشخاص حقیقی اختصاص می یابد.
در پایان روز کاری عرضه اولیه نیز اگر سفارشات با تعداد همه سهام قابل عرضه همخوانی داشته باشد سهام شرکت به خریداران اختصاص داده خواهد شد . اگر تعداد سفارش خرید سهم بیشتر بود تسهیم به نسبت خواهد شد و اگر تعداد سفارش خرید کمتر از تعداد سهام قابل عرضه باشد، با حضور متعهدان خرید سهم فرایند عرضه انجام خواهند شد.
تفاوت اصلی این روش با شیوه قبلی این است که در این شیوه دیگر رقابت مهم نیست ، بلکه قیمت هر سهم مهم خواهد بود.

 

جزئیات تخصیص سهم به کدهای معاملاتی اشخاص
با توجه به اینکه دامنه قیمتی برای سفاشگذاری تعیین می شود و سفارشات وارده قیمت یکسانی ندارند، در صورتی که حجم کل سفارشات، در قیمت سقف دامنه، از تعداد سهامی که سهامدار عمده قرار است عرضه کند بیشتر باشد قیمت پایانی سهم همان قیمت سقف خواهد بود ولی نحوه تخصیص به کدها به اینصورت است که تعداد حداقلی را مشخص، و از اولین تا اخرین سفارش، عرضه و دوباره از ابتدا تا انتها تکرار می شود تا میزان سهم مشخص به اتمام برسد.
بعنوان مثال:
تعداد سهام قابل عرضه: 1میلیون
حجم سفارشات ثبت شده در سقف 2 میلیون
محدودیت هر کد: 1000 سهم(2000 کد)

نحوه تخصیص دادن:
با توجه به نظر ناظر، یک تعداد حداقلی مشخص میگردد فرض میکنیم نظر ناظر در اینجا 100 عدد باشد؛

حال به این 2000 نفر از یک تا 2000 یکبار 100 عدد سهم داده می شود، دوباره 100 تای دیگر، و این کار آنقدر ادامه میابد تا تعداد سهام عرضه شده به اتمام برسد. پس در این مرحله به کسانی که زیر سقف قیمتی اردر گذاشته اند اصلا سهمی نمی رسد.
در صورتی که حجم کل سفارشات ثبت شده مساوی با تعداد سهام قابل عرضه باشد؛ براساس اولویت قیمتی از بالاترین تقاضا تا کف قیمتی عرضه می گردد. که در اینصورت قیمت پایانی به همان روش میانگین موزون قیمت تخصیص یافته در بازار عادی خواهد بود.
در صورتی که حجم کل سفارش‌های ثبت شده کمتر از تعداد سهام قابل عرضه ولی به گونه‌ای باشد که پس از اعمال تمام یا بخشی از تعهد خرید، کل سهام قابل عرضه معامله شود، در صورتی که ایفای تعهد خرید حداقل به میزان 50 درصد کل تعهد و بیش از 10 درصد کل سهام قابل عرضه باشد، قیمت عرضه معادل قیمت کف خواهد بود.
مثال
تعداد سهام قابل عرضه: 1میلیون سهم
حجم کل سفارشات خرید: 600 هزار سهم
تعهد سهامدار عمده: 50درصد = 500 هزار سهم
با توجه  به اینکه حجم خریدار از تعداد سهام قابل عرضه کمتر است 400 هزار سهم باقیمانده را خود سهامدار عمده یا نماینده او باید خریداری نماید.
چون بیش از 10% سهام قابل عرضه (100 هزار سهم) را متعهد خرید خریداری نموده است، قیمت عرضه معادل کف خواهد بود.
اما در صورتی که حجم کل سفارش‌های ثبت شده به گونه‌ای باشد که با اعمال تعهد خرید هم کل سهام قابل عرضه معامله نشود، عرضه انجام نمی‌شود. در اینصورت عرضه شکست خورده و باید با قیمت پایینتری مجددا اطلاعیه عرضه اعلام گردد.

1395/10/16-12:1
تاوتالار

گزارش روز

در حالی که بازار سرمایه تخصصی ترین بازار سرمایه گذاری در کشور است اما همیشه گرفتار این رفتار پوپولیستی بوده است که مدیران آن می خواهند در هر شرایطی شاخص کل را سبز نشان دهند تا بگویند "همه چی آرومه..."

عضویت در خبرنامه