شرکت کابل البرز با نماد معاملاتی "بالبر" بیش از 40 سال است که در زمینه تولید و فروش انواع کابلهای مسی و آلومینیومی به فعالیت می پردازد. همچنین این شرکت اولین تولید کننده کابل های ولتاژ متوسط در کشور است که برای مدتی طولانی تنها تولید کننده این کابل ها بوده است. در حال حاضر شرکت 6.21 % از سهم بازار داخلی را در اختیار دارد. شرکتهای آفرنگان كابل و سانيل الكتريك با در اختیار داشتن به ترتیب 56% و 29% از کل مالکیت شرکت، سهامداران عمده آن محسوب می شوند.

شرکت سود خالص سال مالی منتهی به 95/06/31 (حسابرسی شده) را به میزان ۲۷,۵ میلیارد ریال محقق نموده است (241 ریال به ازای هر سهم با سرمایه 114 میلیارد ریال) که نسبت به گزارش حسابرسی نشده، 47% افزایش یافته است. این مبلغ معادل 44 درصد از پیش بینی سال مالی 95 می باشد.  همچنین سود خالص سال جاری نسبت به سود خالص سال گذشته که حدود ۱ میلیارد ریال بوده است، 26 برابر شده است.

مهمترین دلایل افزایش سود خالص شرکت در گزارش حسابرسی شده سال مالی 95 نسبت به گزارش حسابرسی نشده شامل افزایش 43 درصدی سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی و برآورد حدود 79 میلیارد ریالی آن می باشد. در سال 95 عملکرد شرکت در بخشهای عملیاتی ضعیف تر از سال 94 بوده است. به طوری که  مبلغ فروش 22% کمتر از سال 94 بود. اما سود خالص شرکت در سال 95 متاثر از افزایش درآمدهای غیرعملیاتی ناشی از فروش زمین و ساختمان و سود سپرده های بانکی و فروش سرمایه گذاری ها، 26 برابر سال 94 شده است. بالبر در سه ماهه اول سال مالی 96 حدود 19 درصد از مبلغ فروش در پیش بینی 96 را محقق نموده است.

قیمت جهانی فلز مس یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در سودآوری شرکت می باشد، چرا که از یک سو بر متوسط نرخ فروش محصولات و از سوی دیگر بر بهای تمام شده تاثیر گذار است.  حاشیه سود ناخالص شرکت در سال 95 حدود 9% درصد گزارش شده است اما پس از کسر هزینه های عملیاتی نهایتا حاشیه سود عملیاتی 2 درصد بوده است.

از مهمترین معضلات این سهم حجم نسبتا بالای حساب های دریافتنی  که می تواند تامین سرمایه در گردش شرکت را با چالش مواجه سازد و شرکت را به سمت دریافت تسهیلات سوق دهد. در سال 95 حدود 7 میلیارد تومان از سود ناخالص 8.5 میلیاردی شرکت به واسطه هزینه های مالی ذوب شده است اما نهایتا شرکت به واسطه فروش دارایی توانسته سود خالص برای سال 95 گزارش نماید. 

1395/10/15-1:54
تاوتالار

گزارش روز

در حالی که بازار سرمایه تخصصی ترین بازار سرمایه گذاری در کشور است اما همیشه گرفتار این رفتار پوپولیستی بوده است که مدیران آن می خواهند در هر شرایطی شاخص کل را سبز نشان دهند تا بگویند "همه چی آرومه..."

عضویت در خبرنامه