در پايان معاملات امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار با رشد 14 واحدی به رقم 78983 واحد رسید. نمادهای تاپیكو، پارسان و فملي به ترتیب با 41، 33 و 31 واحد دارای بیشترين تاثیر مثبت و از سوی ديگر نماد فارس که روز گذشته نقش بازوی اجرایی مدیریت بازار در مثبت سازی شاخص را در دقايق پاياني بر عهده داشت دارای تاثیر منفي 55 واحدی بر شاخص کل بود. از سوی ديگر نماد خساپا امروز هم با کاهش قیمت مواجه شد و با تاثیر منفی 30 واحد دومین نماد منفی تاثیر گذار بر شاخص کل بود.

ارزش معاملات بورس امروز با رشد مواجه شد و به رقم 388 میلیارد تومان رسید. یکی از مهمترین دلایل رشد ارزش معاملات امروز بازگشت مجدد نمادهای بزرگ مانند فملی، فارس، تاپیکو، پارسان، خساپا ، خودرو و شبندر به روند عادی و قیمت های جذاب و از طرفی رشد تقاضا در نمادهای فلزی و معدنی بود.

گروه مهم فلزی معدنی علیرغم افت نسبی قیمت های جهانی فلزات، در بازار امروز با اقبال مواجه بودند که شاید به دلیل تعدیل های مثبت در گزارشات 9 ماهه باشد.

در گروه ساختمانی و سیمانی همچنان شاهد نزول قیمت ها و شکست حمایت ها هستیم، اما انتظار داریم این دو گروه در اوایل هفته آتی مجددا مورد اقبال مواجه شوند.

در گروه فرآورده های نفتي امروز شاهد بازگشايي مهم ترین نماد این گروه "شبندر" بوديم، که علیرغم تعديل مثبت 53 درصدی سود هر سهم اما امروز با کاهش قیمت به تابلوی معاملات بازگشت.در گروه پالایشی علیرغم شروع مثبت معاملات این گروه  در ابتدای بازار امروز، اما با بازگشايي ضعیف شبندر در اواخر بازار شاهد کاهش حجم تقاضا در همه نمادهای پالایشی بوديم. اما با توجه به شروع مجدد رشد قیمت جهانی نفت و عبور نفت برنت از سد 58 دلار، انتظار می رود در هفته آتی و یا شاید در بازار فردا مجددا نمادهای پالایشی به مدار رشد بازگردند.

گروه ماشین آلات و تجهیزات و گروه حمل و نقل که در روزهای گذشته شاهد اقبال نسبی به این نمادها بودیم، در بازار امروز جزو گروه های قرمز پوش بازار بودند.

همچنین از حاشیه بازار خبر می رسد در روزهای آینده نمادهای بانکی به گردونه معاملات باز می گردند. به نظر می رسد حتی با رشد گروه های پالایشی، پتروشیمی و ساختمانی ها باز هم افت قیمت تنها در نمادهای بانکی برای پایین کشیدن شاخص کفایت خواهد کرد.

در بازار فرابورس نیز شاخص آيفكس با کاهش يک واحدی در ارتفاع 851 واحد متوقف شد. نمادهای مارون، هرمز و دماوند به ترتیب با 2.3 ، 1 و 0.49 واحد دارای بیشترين تاثیر منفي بر آیفکس بودند. ارزش معاملات امروز فرابورس نزدیک به 340 میلیارد تومان بود که نسبت به روزهای گذشته رشد محسوسی را تجربه کرد.

1395/10/14-16:24
تاوتالار

گزارش روز

در حالی که بازار سرمایه تخصصی ترین بازار سرمایه گذاری در کشور است اما همیشه گرفتار این رفتار پوپولیستی بوده است که مدیران آن می خواهند در هر شرایطی شاخص کل را سبز نشان دهند تا بگویند "همه چی آرومه..."

عضویت در خبرنامه