شرکت پالایش نفت بندرعباس (شبندر) امروز گزارش 6 ماهه حسابرسی شده را در کدال منتشر کرد که بعد از بیش از یک ماه توقف نماد بنظر می رسد با این گزارش و تایید تعدیل سود 53 درصدی توسط حسابرس ، می توانیم شاهد بازگشایی نماد این شرکت در روزهای آینده باشیم.

در زیر به بررسی برخی نکات این گزارش می پردازیم:

- گزارش فعلی نسبت به گزارش حسابرسی نشده تغییری نداشته و در مجموع سود هر سهم شرکت که در گزارش 3ماهه 160ريال بوده به لحاظ عملیاتی افزایش یافت و به 245 ريال رسید.


- نرخ های صادراتی محصولات، اعمال شده در گزارش مزبور عموما 8درصد بالاتر از نرخ های داخلی است.

- شرکت در نیمه دوم سال به دلیل تعمیرات 2.3درصد کاهش مقدار فروش خواهد داشت.

- تغییر در ترکیب تولید محصولات این شرکت به گونه ای است که حاشیه سود را از 4.4درصد به 3.3درصد کاهش می دهد همچنین حاشیه سود نفت سفید 2% منفی فرض شده است.


-  نرخ فروش کل سال بر اساس واقعی 8ماه ابتدایی است و همچنین نرخ های 6ماه نخست بر اساس اعلامیه پالایش و پخش فرض شده است.

لازم به ذکر است که شبندر از سال آینده با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس می تواند محصول خود را صادر کند همچنین با اجرای طرح توسعه مقدار تولید بنزین و گازوئیل شرکت رشد چشمگیری خواهند داشت.

بر اساس گزارش 6ماهه گازوئیل با نرخ 9773ريال در هر لیتر صادر شده و نفت کوره با نرخ 6287 ريال صادر شده اما نرخ فروش داخلی گازوئیل و نفت کوره در داخل 2793ريال و 4573ريال است که با یارانه دولتی به این ارقام می رسد بنابراین دولت نیز شدیدا از افزایش میزان صادرات این شرکت ها حمایت خواهد کرد.

با توجه به اینکه در سال آتی 4میلیون لیتر بر تولید روزانه پالایشگاه بندرعباس افزوده می شود و بهای تمام شده هر لیتر برای این شرکت 9424ريال است و نرخ صادراتی(بر اساس آخرین آمار موجود) بالغ بر 12500 ريال است می توان انتظار داشت این رویدادها تاثیر با اهمیت مثبت بر پالایشگاه بندرعباس داشته باشد.

به عبارت دیگر، راه اندازی طرح افزایش مقدار تولید، سود پالایش نفت بندرعباس را در سال 1396 به شدت تحت تاثیر مثبت قرار می دهد  و در سال آتی شاهد جهش سودآوری این شرکت خواهیم بود. البته این فرض در صورتی درست خواهد بود که وزیر نفت به یکباره خواب جدید برای پالایشی ها نبیند...

1395/10/13-21:14
تاوتالار

گزارش روز

در حالی که بازار سرمایه تخصصی ترین بازار سرمایه گذاری در کشور است اما همیشه گرفتار این رفتار پوپولیستی بوده است که مدیران آن می خواهند در هر شرایطی شاخص کل را سبز نشان دهند تا بگویند "همه چی آرومه..."

عضویت در خبرنامه