گزارش روزانه بازار بورس - دوشنبه 22 آذر

 

در بازار امروز ابتدا گروه فرآورده های نفتی و پالایشی ها معاملات خود را طوفانی و بعضا با صف خرید آغاز کردند. علت رشد طوفانی پالایشی ها افزایش شدید قیمت نفت برنت به نزدیک 57 دلار در هر بشکه بود که بعد از توافق اوپک و غیر اوپکی ها برای کاهش تولید نفت آغاز شده است. با معاملات مثبت در پالایشی ها در کل بازار یک جو امیدواری نسبی برای رشد بازار به وجود آمد و در بیشتر گروه ها معاملات مثبت آغاز شد.

گروه استخراج ذغال سنگ با سه نماد کپرور، کشرق و کطبس نیز تحت تاثیر ادامه رشد قیمت جهانی ذغال سنگ، در همان دقایق ابتدایی بازار صف های خرید سنگین تشکیل دادند.سه نمادی که در دقایق پایانی بازار با معاملات بازار خداحافظی کردند و برای ارائه تعدیل درآمد بسته شدند.

 دیگر نمادهای گروه های فلزی و معدنی نیز در درصدهای مثبت به صورت کم حجم معامله می شدند. گروه خودرو نیز با نوسانات اندک و مثبت آغاز کردند. گروه پتروشیمی اما در نمادهای بزرگ مثبت و در برخی نمادها که در روزهای گذشته رشدهای خوبی را تجربه کرده بودند با دامنه های منفی آغاز کردند.

قندی ها که در دو سه روز اخیر یک نوسان مثبت را پشت سر گذاشته بودند در بازار امروز در دامنه های منفی و بسیار کم حجم معامله می شدند.

اما به تدریج و بعد از گذشت یک ساعت از بازار، عرضه سهام در اکثر گروه ها اعم از گروه خودرو، پتروشیمی، حمل و نقل، فلزی و معدنی و بسیاری از نمادهای دیگر زیاد شد. بطوریکه تقریبا بیشتر بازار قرمز پوش شد و حتی پالایشی ها نیز متعادل شدند.

شاخص کل که در ساعت 10:00 به اوج امروز در رقم 81129 واحد رسیده بود، شروع به کاهش کرد.بطوریکه در نهایت با کاهش 12 واحدی در رقم 80913 واحد بسته شد. شاخص کل هم وزن نیز با کاهش 54 واحدی در رقم 16062 واحد به کار خود پایان داد.

اما در بازار فرابورس شاخص آیفکس با رشد نمادهای پالایشی و برخی نمادهای خاص در نهایت با رشد 1 واحدی در رقم 869 واحد بسته شد.

در گروه فلزی برخی از نمادهای صنعت روی مانند فسرب، فرآور و زنگان حتی صف فروش تشکیل دادند فملی نیز که با افزایش قیمت جهانی مس رشد زیادی را تجربه نکرده است همچنان در هر روز با عرضه های سنگین مواجه می شود و بار دیگر به نقطه حمایتی خود در قیمت 2000 ریال نزدیک شد.

4 گروه پالایشی، پتروشیمی، فلزات اساسی و خودرویی پرحجم ترین گروه های امروز در بازار بودند که می توان گفت همه راه های مثبت رفته در پالایشی ها را سه گروه دیگر خنثی کردند.

در گروه خودرو هر چه به انتهای بازار نزدیک شدیم قیمت ها بیشتر کاهش پیدا کردند و همچنان سهامداران خود را با شکستن حمایت های قیمتی یکی پس از دیگری اذیت می کند.

گروه قندی هم یکی از گروه های یکدست منفی امروز بود که حتی در بسیاری از نمادهای این گروه شاهد تشکیل صف فروش بودیم. دیگر گروه های یکدست منفی امروز گروه رایانه و شرکت های چند رشته ایی صنعتی بودند.در مجموع در بازار امروز 380 نماد معاملاتی مورد داد و ستد قرار گرفتند که از این تعداد 121 نماد با رشد قیمت، 233 نماد با کاهش و 22 نماد بدون تغییر قیمت معامله شدند.

Untitled.jpg

توقف نمادها:

1 - سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری (سمگا) به دلیل ابهام در اطلاعات اولین پیش بینی سال مالی 96 .

2 – ذغال سنگ نگین طبس (کطبس) به دلیل تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم

3 – ذغال سنگ پروده طبس (کپرور)

4 – صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود (کشرق)

بازگشایی نمادها:

1 - بیمه میهن (میهن) پس از ارائه اطلاعات پیش بینی هر سهم

2 - شیر پاستوریزه پگاه اصفهان (غشصفها) بعد از تعدیل پیش بینی درآمد

3 - لیزینگ ایران (ولیز) بعد از تعدیل پیش بینی درآمد

4 – حق تقدم کابل البرز (بالبرح) – حق تقدم استفاده نشده

 

نمادهای دارای بیشترین تاثیر بر شاخص کل:

فارس  41+

شپنا  34+

خودرو  (23-)

فولاد  21+

شتران  15+

اخابر  (14-)

کگل  14+

 

 

1395/9/22-13:25
تاوتالار

گزارش روز

در حالی که بازار سرمایه تخصصی ترین بازار سرمایه گذاری در کشور است اما همیشه گرفتار این رفتار پوپولیستی بوده است که مدیران آن می خواهند در هر شرایطی شاخص کل را سبز نشان دهند تا بگویند "همه چی آرومه..."

عضویت در خبرنامه