رشد نسبی بازار در ماه های اخیر و از طرفی قرار گرفتن شاخص کل در سطوح مهم، چالش رشد یا نزول در آینده نزدیک را در بین فعالان بازار ایجاد کرده است. در این بین تحلیلگران نیز نظرات متفاوتی دارند.

در این شرایط تصمیم داریم حداقل هفته ای یک بار در برنامه " با تحلیلگران"  به انعکاس نظرات تحلیلگران و کارشناسان بازار سرمایه بپردازیم.

حسن خانجمالی، مولف، مدرس و کارشناس بازار سرمایه

حسن خانجمالی کارشناس بازار در حال حاضر دو عامل بنیادی و مهم تورم ارزی و رشد قیمت های جهانی را دلایل موثر بر رشد بازار سهام در شرایط فعلی می داند. وی رشد قیمت فلزات اساسی، سنگ آهن، نفت و محصولات پتروشیمی را در کنار رشد قیمت دلار در شرایط فعلی تحریک کننده بازار و عامل رشد بازار می داند و معتقد است می توان با اثر این فاکتورها در شرکت های مرتبط، رشد شاخص کل تا حوالی 85 هزار را محتمل دانست.

خانجمالی پیش بینی می کند تا ابتدای سال 96 و قبل از مجامع عمومی شرکت ها، با اثرگذاری عوامل فوق در سود نقدی شرکت ها به شاخص 85 هزار دست پیدا خواهیم کرد ولی رشد بیش از این مقدار در کوتاه مدت را باید ناشی از شرایط احساسی در بین معامله گران دانست، چرا که با توجه به قیمت های جهانی و شرایط حال حاضر اقتصاد ایران، ارزش شاخص کل در حدود 85 تا 86 هزار واحد برآورد می شود.

خانجمالی درباره صنایع دارای پتانسیل برای رشد در بازار نیز صنایع پتروشیمی و پالایشی، فلزات اساسی و سنگ آهنی را معرفی می کند که می توانند رشد شاخص های بازار را رقم بزنند. وی شرایط گروه بانکی را متفاوت می داند و می گوید؛ ممکن است نمادهای بانکی در این مدت تاثیر منفی بر روی شاخص داشته باشند و این پیش بینی را با توجه به شرایط فعلی می داند و تغییر این شرایط در کوتاه مدت را کمی دور از انتظار می داند.

حمیدرضا کاهدی، مدرس و تحلیلگر تکنیکال، کارشناس بازار

اما حمیدرضا کاهدی دیگر کارشناس و تحلیلگر بازار اعتقاد دیگری دارد و می گوید؛ شاخص کل  نیاز به یک اصلاح قابل توجه دارد.  او رشد مناسب گروه های فلزی، معدنی و پتروشمی در چند ماه اخیر و نیاز به اصلاح قیمتی در این نمادها را تسهیل کننده اصلاح  شاخص می داند و می گوید: حجم سنگین معاملات در نمادهای فلزی در هفته گذشته احتمالا خالی کردن عده­ای از سهامداران بزرگ در این نمادها بوده است که سناریوی اصلاح قیمتی در این نمادها را تقویت می کند. همچنین موضوع باز شدن نماد بانک ها در چنین شرایطی ممکن است حتی اصلاح شاخص را تشدید کند.

کاهدی معتقد است حتی قیمت های جهانی فلزات نیز ممکن است در این سطوح شروع به اصلاح نمایند و کاهش قیمت نمادهای فلزی بورس تهران را توجیه کنند.

وی درباره گروه پتروشیمی، عامل رشد نرخ دلار را بر این گروه بسیار موثر می داند و معتقد است برای دلار نیز عبور از نرخ 4000 تومان کمی مشکل به نظر می رسد و بعید است که تا انتهای سال 95 بتواند از این نرخ عبور کند. از طرفی با توجه به اثرات روانی دلار بالای 4000 تومان و تبعات آن بر تورم داخلی به نظر می رسد دولت در شرایط فعلی نرخ دلار را کنترل می کند. بنابراین عامل رشد قیمت پتروشیمی ها در ماه اخیر و بعد از یک رشد مناسب، از بین خواهد رفت و این گروه نیز وارد اصلاح خواهند شد.

این کارشناس بازار در مورد گروه پالایشی نیز می گوید این گروه در شرایط فعلی  با توجه به p/e بالایی که دارند نمی توانند حتی در صورت تعدیل مثبت، سبب رشد شاخص شوند. او اگر چه معتقد است گروه پالایشی یک رشد قیمت مناسب را در میان مدت به نمایش خواهند گذاشت، اما این امر را در بازه کوتاه مدت منتفی می داند. وی گروه خودرو را در هفته های آتی مناسب برای یک تحرک مثبت می داند، اما باز هم معتقد است رشد گروه خودرو به قدری نخواهد بود که بتواند سبب رشد شاخص کل شود.

وی معقد است در بازه یکی دو ماه آینده و یا حتی بیشتر، رشد قیمت احتمالا محدود به تک سهم ها و صنایع کوچک تر  بازار خواهد بود، تا اصلاح شاخص کامل شود. google 

کاهدی می افزاید؛ روند اصلی و کلی بازار همچنان صعودی و مثبت است اما کاهش پیش بینی شده را تنها یک اصلاح می داند که ممکن است گروه بانکی مقدار این اصلاح را تشدید نمایند.

کاهدی تنها احتمال کمی برای اصلاح کوتاه مدت بازار تا رقم 78 هزار قائل است و اعتقاد دارد در صورت کاهش و شروع اصلاح قیمتی در بازار، به احتمال زیاد تا سطوح 72 هزار اصلاح خواهیم داشت.

 

1395/9/21-17:1
تاوتالار

گزارش روز

در حالی که بازار سرمایه تخصصی ترین بازار سرمایه گذاری در کشور است اما همیشه گرفتار این رفتار پوپولیستی بوده است که مدیران آن می خواهند در هر شرایطی شاخص کل را سبز نشان دهند تا بگویند "همه چی آرومه..."

عضویت در خبرنامه