گزارش روزانه تاوتالار از بازار سهام – 20 آذر

 

افت شاخص کل و رشد قندی ها

 

امروز شنبه در آغازین روز هفته، بازار یک بار دیگر رنگ منفی خود را نمایان کرد و به درجا زدن شاخص کل در کانال 81 هزار رضایت داد.

در ابتدای بازار با رشد اندک و کم حجم در نمادهای فلزی، پتروشیمی، پالایشی و حتی خودرویی مواجه بودیم، که همین رشدهای اندک شاخص کل را تا رقم 81505 واحد بالا برد. اما به تدریج در اکثر گروه ها شاهد افت قیمت و معامله در درصدهای منفی شدیم. با شروع به افت دسته جمعی نمادهای گروه خودرویی و فلزات گروه قندی یک بار دیگر قد علم کرده و خیلی سریع به صف خرید رسیدند.

در نمادهای پالایشی که دقایقی قبل از شروع بازار نماد مهم شبندر در این گروه به علت تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شده بود، با اقبال مواجه شدند و تا انتهای بازار معاملات مثبت داشته اند.تاثیرگذارترین نمادهای مثبت بر شاخص کل امروز سه نماد پالایشی شپنا، شتران و شبریز بودند.

در نقطه مقابل گروه پالایشی گروه فلزات و معدنی بودند که تاثیرگذارترین نمادهای منفی بر شاخص کل بودند. نمادهای بزرگ فولاد، ومعادن، فخوز و گچاد از جمله این نمادها بودند. افت نسبی و جزئی قیمت جهانی فلزات به همراه شایعه احتمال افزایش 5 درصدی اخذ عوارض از صادرات کنسانتره فلزات سبب افزایش عرضه ها در نمادهای فلزی شد.بطوریکه نمادهای روی که در هفته های اخیر عموما با صف خرید همراه بودند امروز را با کاهش قیمت و در برخی نمادها با صف فروش به پایان بردند. گروه کانی فلزی (معدنی) نیز یکدست قرمز پوش شدند.

گروه پتروشیمی هم با رشد قیمت جهانی متانول، شرکت های متانول ساز گروه از قبیل شفن، شخارک و زاگرس همچنان به رشد قیمتی ادامه دادند. اما بیشتر نمادهای بزرگ و مهم پتروشیمی مانند فارس، تاپیکو، پترول و تاپیکو امروز را با کاهش قیمت سپری کردند.

گروه خودرو نیز از دیگر گروه های منفی امروز بود که تنها دو روز توانستند سهامداران خود را امیدوار کنند و امروز مجددا راه نزول را طی کردند. در این گروه نمادهای خفناور، ختراک و خگستر راه خود را از گروه جدا کرده و در درصدهای مثبت و بالا معامله شدند.

گروه های سیمان و ساختمان جهت خاصی نداشتند و برخی مثبت و برخی منفی در نوسان بودند. گروه رایانه هم از گروه های منفی امروز بود که بجز نمادهای معاملاتی سیستم و افرانت، بقیه نمادها با نزول قیمت مواجه هستند.

در گروه حمل و نقل امروز نوسانات مثبت را شاهد بودیم که بجز حپترو و حپارسا بقیه نمادهای گروه سبزپوش بودند. بنظر باید این گروه را یکی از گروه های مستعد رشد در روزهای آینده به همراه نمادهای قندی بدانیم.

در نهایت شاخص کل بورس امروز با کاهش 91 واحدی در رقم 81250 واحد بسته شد. در بازار فرابورس شاخص آیفکس با تاثیر نمادهای پتروشیمی مارون و زاگرس و پالایش نفت لاوان و ایرانول توانست رشد 7 واحدی در رقم 870 واحد بسته شود. شاخص کل هم وزن اما با کاهش اندک 1 واحدی در 16180 واحد بسته شد.

 

 

1395/9/20-19:18
تاوتالار

گزارش روز

در حالی که بازار سرمایه تخصصی ترین بازار سرمایه گذاری در کشور است اما همیشه گرفتار این رفتار پوپولیستی بوده است که مدیران آن می خواهند در هر شرایطی شاخص کل را سبز نشان دهند تا بگویند "همه چی آرومه..."

عضویت در خبرنامه