به گزارش تاوتالار به معدن 24 ، قیمت سنگ آهن روز گذشته در تمامی عیارها با کاهش 4.35 دلاری بازار را با شوک روبرو کرد.

کارشناسان در مورد آینده قیمت سنگ آهن دو تحلیل متفاوت دارند برخی اعتقاد دارند که کاهش قیمت سنگ آهن موقتی برخی ان را طبیعی و ناشی از سیاستهای دولت چین می دانند.

کیوان جعفری طهرانی یک تاجر سنگ آهن و فعال اقتصادی معتقد است چین همچنان ثابت قدم در راستای كاهش تولید اضافی ظرفیت فولاد و زغال سنگ است. تا پایان ماه اكتبر چین موفق شد به اهداف از پیش تعیین شده خود شامل كاهش ٤٥ میلیون تنی ظرفیت تولید فولاد و كاهش ٢٥٠ میلیون تنی ظرفیت تولید زغال سنگ دست یابد. وی معتقد است

   در حال حاضر چین با مشكل جدیدی مواجه شده كه خود باعث افزایش قیمت فولاد، زغال سنگ و بالطبع سنگ آهن شده است و آن تولید غیرقانونی فولاد و زغال سنگ توسط عده ایی از واحد هاست و بدین منظور شورای دولتی چین دستور بررسی و تحقیق حول موضوع تقلب در تولید فولاد و زغال سنگ را صادر كرد كه خود باعث كنترل و حتی كاهش قیمت ها در آینده نزدیك خواهد شد.

از سوی دیگر رضا زایر حیدری تحلیلگر بازار می گوید: من شخصا استرالیایی ها را نسبت به آینده بازار خوشبین می بینم . آن ها در حال افزایش نیروی کار خود هستند و ورود سرمایه گذاران چینی به سرزمین کانگوروها افزایش یافته است. البته گزارش های دولتی هنوز مثبت نیست اما به نظر من می رسد که شرکت ها دید وسیع تری نسبت به دولت دارند.

اما از سوی دیگر امیر صباغ در کانال تلگرامی خود نوشت:سیاستهای دولت در خنک کردن بازار مسکن چین همزمان با اعمال سیاستهای محدودکننده در بورس آتی دالیان و شانگهای، عامل سقوط قیمت فولاد برای روز دوم در بازار شانگهای است.

به تبع فشار بر قیمت فولاد، شاهد روند کاهشی سنگ آهن در بورس دالیان هستیم .دیروز هیات مدیره بورس دالیان رنج تغییر مجاز روز انه قیمت سنگ آهن را از 6درصد به 8درصد افزایش داد .

دیروز همچین قیمت سنگ آهن عیار 62 درصد استرالیا در چین با کاهش 4.35 دلاری به 77.50 دلار رسید همچین قیمت سنگ آهن عیار 65 درصد هم با همین میزان کاهش به 90.30 دلار کاهش یافت.

اما بر اساس اطلاعات پلاتس قیمت شمش فولاد در چین با رشد یک دلاری به 395 دلار رسید.

قیمت زغالسنگ در چین تغییر محسوسی را تجربه نکرد و همان 283 دلار معامله شد.

شمش روز سه شنبه با کاهش 40 دلاری قیمت رو برو شد و 2867 دلار قیمت خورد.

1395/9/10-23:23
معدن 24

گزارش روز

در حالی که بازار سرمایه تخصصی ترین بازار سرمایه گذاری در کشور است اما همیشه گرفتار این رفتار پوپولیستی بوده است که مدیران آن می خواهند در هر شرایطی شاخص کل را سبز نشان دهند تا بگویند "همه چی آرومه..."

عضویت در خبرنامه