شرکت فولاد آلیاژی یزد در زمینه خرید میلگرد و تولید محصول از این کالا فعالیت می کند که بخشی از آن به صورت کارمزدی است. در سال های اخیر فولای با فروش دارایی های خود در تامین سرمایه کوشید تا حجم محصول تولیدی را افزایش و کارهای خدماتی را کاهش دهد تا به سود بهتری دست یابد.
این شرکت سال گذشته 25 میلیارد ریال سود عملیاتی، 20 میلیارد ريال هزینه مالی و 24 میلیارد ريال درآمدسرمایه گذاری غیرعملیاتی داشته است.
برای سال جاری 34 میلیارد ريال سود عملیاتی، 19میلیارد ريال هزینه مالی و 23 میلیارد ريال سود سرمایه گذاری پیش بینی کرده است.
محصولات تمام کاری شده و محصولات تابگيري شده و تست ابعاد بخش اعظم فعالیت اصلی این شرکت است که منجر به سودسازی می شود
محصول تمام کاری شده با نرخ 31میلیون ريال پیشبینی شده اما در آبان ماه با نرخ 42.5میلیون ريال فروخته شده و واقعی 6 ماه نخست نیز 38میلیون ريال بوده است.
نرخ محصولات تابگیری شده 25.7میلیون ريال در 6 ماه اول فروخته شده، نرخ واقعی آبان در همین سطح بوده و شرکت نرخ فروش 27میلیون ريال را پیشبینی کرده است.
فولای فرض کرده که میلگرد را با نرخ متوسط 26.9میلیون ريال خریداری کند. طبعا با افزایش قیمت فولاد، نرخ خرید رشد می کند و محصولات نیز مطابق با آن افزایش خواهند یافت.
اما سود عملیاتی این شرکت تقریبا در سطح 30میلیارد ريال در سال های گذشته تکرار شده اما در مقطعی که دلار نوسانات زیادی داشته به سود عملیاتی بالاتری دست یافته به عبارت دیگر سال 91 که نوسان دلار زیاد بوده و قیمت ها روند صعودی داشته اند، با اینکه مواد و محصول هر دو رشد می کردند اما حاشیه سود خالص عملیاتی به 10درصد رسیده در حالی که پس ازان و قبل ازان چنین اعدادی تجربه نشده است.

فولای با سرمایه 134 میلیارد ریالی پیش بینی سود هر سهم برای سال مالی 95 را 307 ریال اعلام کرد و در حال حاضر با P/E نزدیک به 9 در قیمت 2736 ریال در بازار فرابورس معامله می شود.
 

بررسی تکنیکال

اما بررسی تکنیکال نمودار قیمتی فولای نشان می دهد روند قیمت در حال حاضر در یک کانال صعودی محدود در نوسان است و هم اکنون به کف کانال نزدیک شده است. همزمان می توان به الگوی سروشانه معکوس در حال تکمیل نیز توجه کرد که کف این الگو در قیمت 2200 ریال قرار دارد و چنانچه روند صعودی در این سهم fail نشود می تواند در قیمت 3000 ریال شانه راست این الگو تکمیل شود.. در صورت اجرای این پیش بینی هدف کلاسیک سهم در بازه میان مدت 3800 ریال خواهد بود. در حال حاضر نیز حمایت قوی سهم در نقطه 2690 ریال قرار دارد که احتمالا در روزهای آینده از همین نقطه مجددا راه صعود را در پیش خواهد گرفت.

اما در راه صعود مقاومت های قیمتی 3000 ریال و 3350 ریال را بر سر راه خود دارد. سرمایه گذاران کوتاه مدت و یا کسانی استراتژی خرید و فروش پله ای دارند، بهتر است در نقطه 3350 ریال شناسایی سود کنند. همچنین حد ضرر این تحلیل نقطه 2500ریال خواهد بود.

نکته: این تحلیل صرفا نظر تحلیلگر می باشد و هیچگونه توصیه به خرید و فروش نمی باشد.

1395/9/10-17:31
تاوتالار

گزارش روز

در حالی که بازار سرمایه تخصصی ترین بازار سرمایه گذاری در کشور است اما همیشه گرفتار این رفتار پوپولیستی بوده است که مدیران آن می خواهند در هر شرایطی شاخص کل را سبز نشان دهند تا بگویند "همه چی آرومه..."

عضویت در خبرنامه