گزارش روزانه بازار سهام – 6 آذر

 

بازار سهام امروز و در یک هفته نیمه تعطیل با اهرم بازارهای جهانی سبزپوش شد.

بعد از دو روز رشد قیمت های فلزات در بازارهای بین المللی، با بازگشایی بازار سهام تهران نمادهای فلزی خصوصا در گروه سرب و روی و مس معاملات خود را طوفانی و با صف خرید سنگین آغاز کردند. این در حالی است که قیمت سرب و روی و مس به همراه آلومینیوم در بازار جهانی یکی پس از دیگری قیمت های مقاومتی خود را در می نوردند.

دیگر گروه یکدست سبز پوش امروز بازار سهام گروه معدنی (کانه های فلزی) بودند، جایی که نمادهای معدنی فلز روی (باما و کروی) صف خرید سنگین تشکیل دادند و تا آخر بازار این صف ها حفظ شدند و نمادهای کگل، کچاد،کمنگنز، ومعادن و کنور معاملات مثبت را تجربه کردند. همانطور که بارها گفته ایم با قیمت های فعلی در بازارهای جهانی نمادهای فلزی رشدهای هیجانی خود را حداقل در کوتاه مدت حفظ می کنند.

نمادهای بیمه و لیزینگ و گروه دارویی و همچنین گروه غذایی دیگر گروه های سبزپوش امروز بودند که اکثر نمادهای این گروه ها رشدهای خوبی را در بازار امروز ثبت کردند.

گروه دارویی به تازگی تحرکات مثبت و خاموشی را آغاز کرده اند، چرا که هر ساله شرکت های دارویی در نیمه دوم سال، مجوز قانونی افزایش نرخ محصولات خود را کاملا قانونی و بدون سروصدا دریافت می کنند.

اما گروه غذایی پس از دو هفته استراحت قیمتی در اکثر نمادها امروز مجددا مورد افبال واقع شدند و رشد قیمتی را ثبت کردند.

دو گروه تاثیرگذار خودرویی و پالایشی همچنان به روند نزولی کم حجم خود ادامه می دهند و همچنان سهامداران خود را چشم انتظار صعود هر چند کوتاه مدت گذاشته اند.

در این بین در گروه خودرو و قطعات سهامداران خسته این نمادها تنها مترصد یک صعود کوتاه هستند تا سهام خود را با ضرر کمتری به پول نقد تبدیل کنند. ابهامات شدید در این گروه و بسته بودن نمادهای مهم سایپا و پارس خودرو سبب کم تحرکی فعالان این دو صنعت شده است، بطوری که اکثر این سهامداران حتی از رشد کل بازار در میان مدت نیز نا امیدند.

ریزش نمادهای پالایشی، بدلیل کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی در 24 ساعت گذشته بوده است که به دلیل شایعات پیرامون نشست آتی اوپک و احتمال عدم شرکت عربستان به این روز افتاده اند. در پی کاهش قیمت نفت نمادهای پتروشیمی نیز با کاهش های نسبی و جزئی روبرو شدند. البته در گروه پتروشیمی ادامه رشد قیمت دلار در بازار می تواند در آینده ای نزدیک به عنوان یک محرک برای این گروه عمل کند.

در گروه ساختمانی اکثر نمادها معاملات متعادل را پیگیری کردند، اما نماد ثاژن دارای تحرکات خاصی است به طوری که در دو جلسه اخیر معاملاتی بیش از ده درصد رشد کرده است. در این نماد با وجود صف های خرید پرحجم، چندین بار با عرضه از طرف سهامداران درصدی مواجه شده است.

اما گروه سیمانی امروز را عموما با ریزش های پرحجم گذراندند، گروهی که در دو ماه اخیر با رشدهای رویایی همه را متحیر کرده است.

در دو گروه سرمایه گذاری و حمل و نقل نیز بیشتر نمادها با ریزش قیمتی مواجه شدند و تعداد نمادهای قرمزپوش در این دو گروه به مراتب بیشتر بوده است. بطوریکه حتوکا و حسینا با صف فروش بسته شدند.

در مجموع در بازار امروز 373 نماد معاملاتی مورد داد و ستد قرار گرفتند که از این تعداد 171 نماد با افزایش قیمت، 184 نماد با کاهش و 18 نماد بدون تغییر قیمت معامله شدند.

شاخص کل امروز با رشد 155 واحدی به رقم 79541 واحد رسید و بار دیگر بر فراز مقاومت روانی 79300 واحد آرام گرفت...

در بازار فرابورس شاخص آیفکس با کاهش 2 واحدی به 831 واحد رسید. برای شاخص آیفکس بار دیگر نماد پتروشیمی  مارون با معامله تنها 7000 سهم در درصد منفی، دردسر ساز شده است و به تنهایی 2.4 واحد بر آیفکس تاثیر منفی داشته است.

اما شاخص کل – هم وزن به عنوان یکی دیگر از شاخص های مهم بازار سهام امروز را نیز با رشد 29 واحدی به پایان برد تا در 16082 واحد بسته شود و برای دومین روز پیاپی بالای سطح 16000 واحد قرار گیرد.

1395/9/6-15:7
تاوتالار

گزارش روز

در حالی که بازار سرمایه تخصصی ترین بازار سرمایه گذاری در کشور است اما همیشه گرفتار این رفتار پوپولیستی بوده است که مدیران آن می خواهند در هر شرایطی شاخص کل را سبز نشان دهند تا بگویند "همه چی آرومه..."

عضویت در خبرنامه