روز شنبه 8 آبان شاخص کل بورس تهران با رشد 1041 واحدی یکی از طلایی ترین روزهای خود در سال 95 را رقم زد و به 80340 واحد رسید. ارزش معاملات بورس نیز با رشد همراه شد و به 277 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات فرابورس نیز بیش از 137 میلیارد تومان شده و شاخص فرابورس (آیفکس) نیز با ثبت رشد 10.6 واحدی به رقم 839.2 واحد رسید. به این ترتیب مجموع ارزش معاملات بازار سهام بار دیگر به بالای 400 میلیارد تومان در یک روز دست یافت. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل بورس و فرابورس نیز تحت تاثیر نمادهای فلزی و پتروشیمی مانند؛ فملی، غدیر، فولاد، پارسان، مارون و زاگرس بوده است.

در این روز از مجموع 380 نمادی که مورد معامله قرار گرفته اند، 238 نماد با رشد قیمت و 123 نماد با کاهش قیمت و 19 نماد بدون تغییر قیمت معامله شدند. همچنین 64 نماد بازده بیش از 4 درصد در یک روز را ثبت کرده­اند. صنایع استخراج کانه­های فلزی، چند رشته­ای صنعتی، استخراج معادن، رایانه، محصولات کاغذی و صنعت سیمان از صنایع پراقبال و مهم در این روز بوده­اند. صنعت محصولات شیمیایی نیز همانطور که پیش بینی کرده بودیم در این روز بسیار پراقبال ظاهر شده و بسیاری از نمادهای این صنعت به صف خرید رسیده اند. می توان پیش بینی کرد در روزهای آینده صنعت محصولات شیمیایی و پتروشیمی لیدری بازار سهام را به دست گرفته و کاهش قیمت ها در نمادهای نفتی و بسیاری از صنایع دیگر را جبران خواهد کرد.

درمقابل صنعت حمل و نقل و صنعت قند و شکر در روز شنبه جزء صنایع کاهشی بوده اند.

انتظار می­رود بازار فردا یکشنبه، یک بازار بسیار پرنوسان خواهد بود که در آن نمادهای پالایشی و خودرویی و سیمانی روز بسیار پرعرضه ای را تجربه کنند. در مقابل نمادهای پتروشیمی و قندی با اقبال مواجه شوند. شاخص کل رفته رفته به مقاومت سنگین 82 هزار نزدیک می­شود که عبور از آن قطعا با اصلاح کوتاه مدت مواجه خواهد شد. در روزهای اصلاح شاخص نیز تک سهم هایی که در مدار صعودی قرار دارند اما در روزهای اخیر نیز درجا زده­اند آماده رشد مناسبی خواهند بود.

به این ترتیب خرید در روز آینده در نمادهای بزرگ، حداقل برای بازه زمانی کوتاه مدت، پر ریسک خواهد بود و نوسان گیران کوتاه مدتی را با زیان مواجه خواهد کرد.

1395/8/8

گزارش روز

در حالی که بازار سرمایه تخصصی ترین بازار سرمایه گذاری در کشور است اما همیشه گرفتار این رفتار پوپولیستی بوده است که مدیران آن می خواهند در هر شرایطی شاخص کل را سبز نشان دهند تا بگویند "همه چی آرومه..."

عضویت در خبرنامه